Zaposleni bezglutenci prinuđeni su da svoj ručak ili kako god da nazovemo obrok na poslu, ponesu od kuće. Čak i kada postoji restoran u okviru preduzeća u njemu je nemoguće ručati jer se unakrsna kontaminacija ne može izbeći ma koliko se kuvari trudili. Koliko god da je hrana ukusna u restoranu koji postoji u mom preduzeću, nije bezbedna za bezglutence. Slične muke imaju i studenti i učenici, ali čini mi se da je njihovo “radno vreme” ipak malo kraće 🙂
Rešenje su posudice i termosi spakovani u zanimljive cegere koji upotpunjuju vaš dnevni outfit. Nedavno mi se jedna poznanica pohvalila da joj se ćerka zaposlila, da je posao zanimljiv ali da joj je najveći problem ishrana. Radno vreme je od 9-17h što znači da ona od kuće kreće nešto pre 8, a vraća se oko 18h a nekad i kasnije ako ima isplaniran izlazak. U blizini firme ima nekoliko prodavnica sa veoma ograničenim bezglutenskim asortimanom, a kako ona vodi dosta računa o kvalitetu namirnica, pirinčani krekeri bi došli u obzir ako baš nema ništa drugo.
Salate u kombinaciji sa mesom, ribom ili sirom su zasitna varijanta i ne zahtevaju posebno kulinarsko umeće. Doduše, pitanje je gde provodite radni dan? Nije isto ako radni dan provodite u proizvodnji ili kancelariji, na šalteru ili terenu, fabrici ili automobilu… Za sve one koji imaju mogućnost čuvanja hrane na poslu (imate frižider, mikrotalasnu, šporet, mesto gde možete ručati..) dovoljno je u fiokama ili kaseti, pored džezve za kafu, napraviti mesto za bočice u kojima ćete poneti sirće i ulje, so i teglicu sa suvim začinima pa ćete za čas napraviti ukusnu salatu.
Ako radite van kancelarije, na terenu, gradilištu, kao vozač, moja preporuka je termos sa širokim otvorom. Kupila sam jedan takav u Ikei i stvarno sam prezadovoljna. Dobro dihtuje i do sada mi se nijednom nije prosuo sadržaj. Odličan je za razna variva (pasulj, grašak, paprikaš, ćufte, pilav…) i čorbe, a ja sam i sarmu, iseckanu i podgrejanu, nekoliko puta nosila na teren. Ne zauzima puno prostora i može se poneti u rancu ili malo većoj tašni. Ne morate stalno jesti sendviče i suvu hranu, već možete bar dva puta nedeljno poneti nešto što se jede kašikom. Za ovakve situacije praktične su i plastične posude za jednokratnu upotrebu. Salatu koju ćete poneti možete začiniti marinadom od sirćeta, ulja i soli koju ste sipali u plastičnu flašicu za vodu koju koriste deca (250ml). Svu ambalažu nakon upotrebe možete baciti.
Ručak u kancelariji
Sve ovo deluje komplikovano i zahtevno. U početku i jeste, pa će vam trebati vremena da se organizujete i sve pripremite. Nije loše da odvojite jedan dan i da napravite nedeljni raspored ishrane na poslu. Obavezno zapišite šta ste kog dana poneli na posao, jer će vam za 2-3 meseca sve to biti korisno ako vam ponestane ideja.
Sezona svežeg povrća je uveliko počela pa su moji favoriti definitivno razne musake, punjeno povrće i sarmice od zelja ili blitve. Kompletan obrok uz kiselo mleko i nekoliko čeri paradajza. Ako kuvam leblebliju i sočivo ili pečem povrće uvek dodam malo više pa odvojim sa strane i dodam ono što pronađem u frižideru i napravim ručak za posao. Količine u receptima prilagodite svojim potrebama.
Recept za salatu od cvekle i spanaća pronašla sam kod Tanje i već je dugo prisutna na našoj trpezi.
Salata sa cveklom, baby spanaćem i sirom
Sastojci:
1/2 sveže cvekle ili 5-6 kolutova konzervirane
100-150g fete, kozjeg ili nekog drugog sira po ukusu
1/2 kese baby spanaća
so, biber, balzamiko ili jabukovo sirće, ulje
Priprema:
Opran i osušen spanać staviti u dublji tanjir ili činiju. Preko njega posuti seckanu cveklu i iskidan sir. Posoliti po ukusu i preliti mešavinom ulja i sirćeta. Lagano promešati.
Ako salatu nosite na posao, pomešati spanać, sir i cveklu u plastičnoj posudi, a u flašici napravite dresing od ulja, sirćeta, soli i začina po želji i kada bude vreme ručka, samo pomešati sa salatom. Ako uz salatu ponesete tunjevinu, sardinu ili malo pečenog mesa dobićete kompletan obrok.
Bezglutenski ručak na poslu
Salata od lebleblija (slanutka) i pečene šargarepe
Sastojci:
150g lebleblija (slanutak)
100ml grčkog jogurta
4 grilovane ili pečene šargarepe
1 kašičica tahinija
1 limun
maslinovo ulje
so,biber
peršun
suvi ili sveži začini po ukusu
Priprema:
Napraviti sos od jogurta, tahinija, kašike limunovog soka, ulja i malo soli. Ostaviti da se ohladi u frižideru. Grilovanu ili pečenu šargarepu pomešati sa lebleblijom, preliti sosom, lagano promešati i ukrasiti sa dosta iseckanog svežeg peršuna (mada ja uz ovu kombinaciju volim iseckanu, svežu mirođiju). Da li neko ima ideju za vegansku varijantu ove salate? Šta staviti umesto grčkog jogurta?
Sveža salata od avokada, krastavca i feta sira
Sastojci:
1 avokado
1 krastavac
100g feta sira (ili nekog drugog belog sira po izboru)
1-2 grančice celera
jabukovo sirće
so, biber
začini
Priprema:
Očišćen avokado i krastavac iseći na komade. Ukoso iseckati grančice celera, a fetu na kockice. Izmešati povrće i sir, začiniti po ukusu i posuti sito iseckanim lišćem celera (ili peršuna). Ovu salatu volim sa iiseckanom mirođijom, a moj sin sa rukolom.
Salata od makarona, tikvica i piletine
Sastojci:
200g makarona
1 avokado
2-3 kašike grčkog jogurta
3 tikvice
1 kolut mocarele
pečena ili skuvana piletina
3 kašike maslinovog ulja
so, biber
začini (bosiljak, origano, vlašac…)
Priprema:
Skuvati makarone. U međuvremenu ispasirati avokado i pomešati sa uljem i jogurtom. Izgrilovati ili ispeći tikvice koje ste prethodno iseckali na štapiće. Pomešati makarone sa povrćem, dodati iseckanu piletinu, iskidanu mocarelu i preliti umakom od avokada. Izmešati, dodati začine po ukusu i posuti rendanim parmezanom.
Salata od tunjevine, kapara i sušenog paradajza
Sastojci:
200g makarona
konzerva tunjevine
1-2 kašike kapara
5-6 maslina
paradajz u ulju ili 4-5 čeri paradajza
5-6 badema
maslinovo ulje
so, biber
sok od limuna
nana, ruzmarin
Priprema:
Skuvati makarone i procediti. Konzervu tunjevine ocediti, staviti u činiju i viljuškom izgnječiti. Dodati kapare, masline iseckane na kolutove i paradajz u ulju. Ja ga više nisam imala i dodala sam čeri iseckan na četvrtine. Sve lagano promešati sa makaronama i preliti sa 3 kašike maslinovog ulja i sokom od pola limuna. Začiniti po ukusu.
Ako volite salate evo još nekoliko ideja:
*Salata od sočiva, kozjeg sira i nane http://bezglutenskecarolije.com/salata-od-zelenog-sociva-kozjeg-sira-i-nane/
*Salata od boranije, boba (graška) i tikvica http://bezglutenskecarolije.com/salata-od-tikvica-boranije-i-boba/
*Salata “Rossini” (sa povrćem i lebleblijama) http://bezglutenskecarolije.com/bezglutenska-salata-rossini-sa-lebleblijama/
* Salata sa prosom i lebleblijama (slanutak) http://bezglutenskecarolije.com/salata-od-prosa-i-lebleblija-slanutka/
*Salata sa šargarepom http://bezglutenskecarolije.com/salata-od-sargarepe/
Ako želite da saznate više, pratite me i na drugim društvenim mrežama.
Saznajte najnovije recepte i putujte sa mnom kroz fotografije.
bezglutenskecarolije
Uh,uh.. kako primamljivo zvuči pesto od rukole. Moraću da probam što pre!! Nikada nisam koristila nutritivni kvasac, pretpostavljam da može da se kupi u snabdevenijim prodavnicama zdrave hrane. Potražiću. Hvala na savetu!
Tatjana
Super ideje! Ja obavezno nosim doručak na posao, a često i ručak ako planiram da idem negde posle posla. U početku je stvarno bilo naporno, a sad vidim da najviše vremena odnese kad nemaš plan, već sve radiš stihijski. Zato sam uvek petkom planirala celu nedelju, subotom nabavka, i onda za pripremu ostaje da se izdvoji pola sata, sat.
Ideja za veganski preliv je tahini razblažen vodom uz dodatak limunovog soka i začina po želji. Ili napraviti nešto poput pesta od rukole, oraha i maslinovog ulja, razblaženo vodom. Može suncokret, bosiljak, maslinovo ulje uz dodatak nutritivnog kvasca (onaj deaktivirani, ne kvasac za kvasanje testa) što daje sirast ukus. Time mogu i da se posipaju salate. Zrnasto-praškaste strukture je taj kvasac.